Вопрос: Можно ли лишить наследства?
Моя мама прожила в браке с отчимом 5,5 лет, он умер в октябре 2013г. От первого брака у него остались два сына, которые живут в России. Имеют ли они прав подать на наследство, если в последние 10 лет они с отчимом не общались и не помогали ему, когда он болел.

Виктория, Донецк


Ответ:
Дети есть дети, независимо от того когда и в каком браке они родились - первом, втором или третьем и т..

В соответствии с Гражданским кодексом Украины дети относятся к наследникам первой очереди по закону. 

Закон не предусматривает возможности лишения детей наследства только потому, что они длительное время не общались с наследодателем. 

Другое дело, если наследодатель нуждался в помощи, а совершеннолетние дети могли оказать ему помощь, но уклонялись от оказания такой помощи, то в таком случае по решению суда такие дети могут быть лишены права на наследство по иску других наследников. 


Цивільний кодекс України
N 435-IV, 16.01.2003, Кодекс України,  Верховна Рада України
 
 

Стаття 1224. Усунення від права на спадкування

1. Не мають права на спадкування особи, які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя.

Положення абзацу першого цієї частини не застосовується до особи, яка вчинила такий замах, якщо спадкодавець, знаючи про це, все ж призначив її своїм спадкоємцем за заповітом.

2. Не мають права на спадкування особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи в інших осіб або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині.

3. Не мають права на спадкування за законом батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав і їхні права не були поновлені на час відкриття спадщини.

Не мають права на спадкування за законом батьки (усиновлювачі) та повнолітні діти (усиновлені), а також інші особи, які ухилялися від виконання обов'язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом.

4. Не мають права на спадкування за законом одна після одної особи, шлюб між якими є недійсним або визнаний таким за рішенням суду.

Якщо шлюб визнаний недійсним після смерті одного з подружжя, то за другим із подружжя, який його пережив і не знав та не міг знати про перешкоди до реєстрації шлюбу, суд може визнати право на спадкування частки того з подружжя, хто помер, у майні, яке було набуте ними за час цього шлюбу.

5. За рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

6. Положення цієї статті поширюються на всіх спадкоємців, у тому числі й на тих, хто має право на обов'язкову частку у спадщині, а також на осіб, на користь яких зроблено заповідальний відказ.


Ответ дан по состоянию законодательства на 10 Января 2014, 17:14.

Законодательство (кодексы, законы и т.д.) можно найти на сайте Верховной Рады Украины