Пятница, 09 Декабря 2016, 13:33

ЮРИДИЧЕСКАЯ КОМПАНИЯ

адвоката Дмитрия Тодорова

г.Одесса ул. Малая Арнаутская, 4

Главная страница | Регистрация | Вход Приветствую Вас Гость
Главная » Бесплатная юридическая консультация в интернете » Наследственное право

ВОПРОС:

Спадкова справа. Хіба ділять частки по закону на померлих?

Мама написала заповіт на чужу людину. Но є жива донька-пенсіонерка. Більше нікого з першої черги спадкування немає. Яку обовязкову частку маминої власності повинна отримати донька-пенсіонерка? Нотаріус розрахував так:

-якби не було заповіту, то частки по закону були б поділені так: половина сину (який помер за два роки до смерті матері), половину донці.

- обов’язкова частина донці – половина від її частки по закону.

- тобто, донці ¼ від маминої спадщини, а чужій людині, на яку складено заповіт – ¾ частки від маминої спадщини.

Хіба ділять частки по закону на померлих?

Людмила, Вінниця


ОТВЕТ:

З моменту смерті людина втрачає правоздатність, тобто здатність мати права та обов'язки. 

Таким чином, якщо син помер до смерті своєї матері, то він не може бути спадкоємцем після її смерті, тобто на нього не може виділятися якась доля спадщини навіть умовно.  Іншими словами, він не враховується, так як його не має.

Спадщина може розподілятися тільки між особами, які були живі на момент смерті спадкодавця.

Відповідно до закону (ч.1 ст.1241Цивільного кодексу України): «Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка)».

У вашому випадку на момент смерті матері у неї був єдиний спадкоємець за законом - це її донька. Це означає, що якби не було заповіту, то донька успадкувала би всю спадщину. Однак, зважаючи на те, що є заповіт, доньці повинно належати половина від того, що належало би їй по закону, тобто половина від усієї спадщини, так як за законом їй належала би вся спадщина.

Отже, розрахунок часток, проведений нотаріусом є неправильним, тобто незаконним. Якщо нотаріус вже видав свідоцтва про право на спадщину (хоча б одне), то маєте право звернутися до суду про визнання таких свідоцтв частково недійсними. Якщо нотаріус не видавав таких свідоцтв, то спробуйте його переконати в неправильності проведеного ним розрахунку часток.


Цивільний кодекс України

N 435-IV, 16.01.2003, Кодекс України,  Верховна Рада України

 

 Стаття 25. Цивільна правоздатність фізичної особи

1. Здатність мати цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи.

2. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження.

У випадках, встановлених законом, охороняються інтереси зачатої, але ще не народженої дитини.

3. У випадках, встановлених законом, здатність мати окремі цивільні права та обов'язки може пов'язуватися з досягненням фізичною особою відповідного віку.

4. Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

 

 Стаття 1222. Спадкоємці

1. Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

2. Спадкоємцями за заповітом можуть бути юридичні особи та інші учасники цивільних відносин (стаття 2 цього Кодексу).

 


Ответ дан по состоянию законодательства на день ответа.

Законодательство (кодексы, законы и т.д.) можно найти на сайте Верховной Рады Украины



Ответ добавлен: 10 Мая 2012
Использование материалов сайта разрешается только при наличии гиперссылки на www.todorov.od.ua
Юридические услуги. Одесса. Адвокат Дмитрий Тодоров Мы в Google+ © 2007 - 2016


Хостинг от uWeb