Суббота, 03 Декабря 2016, 21:41

ЮРИДИЧЕСКАЯ КОМПАНИЯ

адвоката Дмитрия Тодорова

г.Одесса ул. Малая Арнаутская, 4

Главная страница | Регистрация | Вход Приветствую Вас Гость
Главная » Бесплатная юридическая консультация в интернете » Гражданское право

ВОПРОС:

Переходит ли право собственности на земельный участок одновременно с продажей дома?

В 2006 году государственным нотариусом был произведен договор дарения частного домовладения на одного человека, а приватизированный (в 1999 году) участок земли на котором стоит этот дом остался на дарителе. Мог ли нотариус провести данную сделку? Нарушил ли он закон в данном случаи? 

Ксения, Днепропетровск


ОТВЕТ:

Нотариус закон не нарушил.

И сейчас и в 2006 году порядок перехода права на земельный участок при продаже, дарении дома, который расположен на этом участке, регулируется одними и теми же законами, однако, изложены они по разному, что и вызывает различные толкования и спорные ситуации. Ниже приводятся законы по состоянию на сегодня и на 2006г.. 

Если сейчас однозначно указано, что при переходе права собственности на дом переходит и право собственности на земельный участок, на котором расположен этот дом, то в 2006 году в Земельном кодексе было указано, что право собственности на земельный участок переходит на основании гражданско-правовых соглашений, что давало и дает основания говорить о том, что право собственности на земельный участок не переходило автоматически к приобретателю права собственности на дом. 

Однако, в Гражданском кодексе того же периода было указано, что если в договоре об отчуждении дома не указан размер земельного участка (ваш случай), который переходит к приобретателю дома, то к приобретателю дома переходит право на земельный участок, занятый домом, и на часть участка, который необходим для его обслуживания. По сути, это означает, что право собственности переходит на весь земельный участок, если он не превышает размеры земельного участка, установленные законом для выделения под строительство и обслуживание жилого дома.

Если вам не удастся мирно урегулировать право на земельный участок, то думаю, что вам стоит обратиться в суд с иском о признании права собственности на земельный участок, на котором расположен подаренный вам дом, ссылаясь на ст.377 Гражданского кодекса Украины в редакции 2006г., в соответствии с которой, даже если в договоре ничего не сказано о земельном участке, к вам все равно перешел на праве собственности этот земельный участок в размерах, порядок определения которых указан в этой статье.

ПО СОСТОЯНИЮ НА 2006 ГОД:

Земельний кодекс України

N 2768-III, 25.10.2001, Кодекс України,  Верховна Рада України

 

 

Стаття 120. Перехід права на земельну ділянку при переході права на будівлю і споруду

1. При переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.

2. При відчуженні будівель та споруд, які розташовані на орендованій земельній ділянці, право на земельну ділянку визначається згідно з договором оренди земельної ділянки.

3. У разі переходу права власності на будинок або його частину від однієї особи до іншої за договором довічного утримання право на земельну ділянку переходить на умовах, на яких вона належала попередньому власнику.

4. При переході права власності на будівлю та споруду до кількох осіб право на земельну ділянку визначається пропорційно часткам осіб у вартості будівлі та споруди, якщо інше не передбачено у договорі відчуження будівлі і споруди.

5. При переході права власності на будівлю або споруду до громадян або юридичних осіб, які не можуть мати у власності земельні ділянки, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля чи споруда.

 

Цивільний кодекс України

N 435-IV, 16.01.2003, Кодекс України,  Верховна Рада України

  

Стаття 377. Право на земельну ділянку при придбанні житлового будинку, будівлі або споруди, що розміщені на ній

1. До особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.

Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування.

2. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.


ПО СОСТОЯНИЮ НА 2013 ГОД:

 Земельний кодекс України

N 2768-III, 25.10.2001, Кодекс України,  Верховна Рада України

Стаття 120. Перехід права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду

1. У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

2. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

3. У разі переходу права власності на будинок або його частину від однієї особи до іншої за договором довічного утримання право на земельну ділянку переходить на умовах, на яких ця земельна ділянка належала попередньому землевласнику (землекористувачу).

4. У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.

5. У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди.

6. Істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти.

Укладення договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що пов'язане з переходом права на частину земельної ділянки, здійснюється після виділення цієї частини в окрему земельну ділянку та присвоєння їй окремого кадастрового номера.

У разі набуття права власності на жилий будинок (крім багатоквартирного), який розташований на землях державної або комунальної власності, що перебувають у користуванні іншої особи, та необхідності поділу земельної ділянки площа земельної ділянки, що формується, не може бути меншою, ніж максимальний розмір земельних ділянок відповідного цільового призначення, визначених статтею 121 Земельного кодексу України (крім випадків, коли формування земельної ділянки в такому розмірі є неможливим).

 

Цивільний кодекс України

N 435-IV, 16.01.2003, Кодекс України,  Верховна Рада України

  

Стаття 377. Право на земельну ділянку у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розміщені на ній

1. До особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

2. Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків).

 


Ответ дан по состоянию законодательства на день ответа.

Законодательство (кодексы, законы и т.д.) можно найти на сайте Верховной Рады Украины



Ответ добавлен: 17 Января 2013
Использование материалов сайта разрешается только при наличии гиперссылки на www.todorov.od.ua
Юридические услуги. Одесса. Адвокат Дмитрий Тодоров Мы в Google+ © 2007 - 2016


Хостинг от uWeb