Четверг, 08 Декабря 2016, 11:52

ЮРИДИЧЕСКАЯ КОМПАНИЯ

адвоката Дмитрия Тодорова

г.Одесса ул. Малая Арнаутская, 4

Главная страница | Регистрация | Вход Приветствую Вас Гость
Главная » Бесплатная юридическая консультация в интернете » Гражданское право

ВОПРОС:

Можно ли подарить квартиру несовершеннолетнему?

Мы с мужем и несовершенолетним сыном проживаем в приватизированной квартире, каждому принадлежит 1/3 часть квартиры. С мужем у нас непростые отношения - на грани развода. По обоюдному согласию решили подарить сыну свои части квартиры. По непонятным нам причинам уже 4 нотариуса нам отказывают в оформлении договора дарения на сына, якобы они не имеют права, т.к. ребёнок несовершенолетний. Правда ли это? Как быть, или есть ещё какой то способ оформить квартиру на сына? Помогите, пожалуйста!

Оксана, Одесса


ОТВЕТ:

ИЗ ГРАЖДАНСКОГО КОДЕКСА УКРАИНЫ:

"Стаття 25. Цивільна правоздатність фізичної особи
 
  1. Здатність мати цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи.
  2. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження.
   У випадках, встановлених законом, охороняються інтереси зачатої, але ще не народженої дитини.
  3. У випадках, встановлених законом, здатність мати окремі цивільні права та обов'язки може пов'язуватися з досягненням фізичною особою відповідного віку.
   4. Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
 
  Стаття 26. Обсяг цивільної правоздатності фізичної особи
 
  1. Усі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні права та обов'язки.
  2. Фізична особа має усі особисті немайнові права, встановлені Конституцією України та цим Кодексом.
  3. Фізична особа здатна мати усі майнові права, що встановлені цим Кодексом, іншим законом.
  4. Фізична особа здатна мати інші цивільні права, що не встановлені Конституцією України, цим Кодексом, іншим законом, якщо вони не суперечать закону та моральним засадам суспільства.
  5. Фізична особа здатна мати обов'язки як учасник цивільних відносин".

В приведенных нормах закона сказано, что способность человека иметь права (включает в себя и право на получения подарков, право получить что-то в дар), возникает с момента его рождения. 

В вышеприведенной ч.3 ст.25ГК Украины указано, что способность иметь некоторые права может связываться с достижением совершеннолетия, но это только в случаях, установленных законом. Это означает, что если человек не может иметь какого-то права до достижения совершеннолетия, то это должно быть прямо указано в законе, т.е. если бы в каком-то законе было бы указано, что несовершеннолетнему нельзя дарить квартиру или ее часть, то только в этом случае это действительно делать нельзя. Такого запрета в законе нет, потому дарить несовершеннолетнему квартиру можно.

БОЛЕЕ ТОГО, ЗАКОН ПРЯМО ГОВОРИТ, ЧТО КАК РАЗ ДАРИТЬ ТОЛЬКО И МОЖНО.

Из Гражданского кодекса Украины:

"Стаття 68. Правочини, які не може вчиняти опікун
 
  1. Опікун, його дружина, чоловік та близькі родичі (батьки, діти, брати, сестри) не можуть укладати з підопічним договорів, крім передання майна підопічному у власність за договором дарування або у безоплатне користування за договором позички.
 
  2. Опікун не може здійснювати дарування від імені підопічного, а також зобов'язуватися від його імені порукою".

 Возможно вам нотариусы отказывают по другой причине. Ну не может быть, очень маловероятно, чтобы сразу 4 нотариуса ошибались, тем более по вопросу. который часто встречается. Дело в том, что совершать какие-либо сделки с недвижимым имуществом, в которых одной из сторон является несовершеннолетний, можно только при наличии согласия на это органов опеки и попечительства. Если проблема в этом, то вам следует получить разрешение органов опеки и попечительства на оформление в дар своих частей квартиры своему несовершеннолетнему ребенку. Часть квартиры, которая принадлежит отцу ребенка будет приниматься в дар от имени ребенка его матерью, а часть, которая принадлежит матери будет приниматься от имени ребенка его отцом.

Стаття 30. Цивільна дієздатність фізичної особи
 
  1. Цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними.
 
  Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх
здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно їх виконувати та нести
відповідальність у разі їх невиконання.
 
  2. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
 
  Стаття 31. Часткова цивільна дієздатність фізичної особи, яка не досягла чотирнадцяти років
 
  1. Фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років (малолітня особа), має право:
 
  1) самостійно вчиняти дрібні побутові правочини.
 
  Правочин вважається дрібним побутовим, якщо він задовольняє побутові потреби особи, відповідає її фізичному, духовному чи соціальному розвитку та стосується предмета, який має невисоку вартість;
 
  2) здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом.
 
  2. Малолітня особа не несе відповідальності за завдану нею шкоду.
 
  Стаття 32. Неповна цивільна дієздатність фізичної особи у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років
 
  1. Крім правочинів, передбачених статтею 31 цього Кодексу, фізична особа у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років
(неповнолітня особа) має право:
 
  1) самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами;
 
  2) самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом;
 
  3) бути учасником (засновником) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами юридичної особи;
 
  4) самостійно укладати договір банківського вкладу (рахунку) та розпоряджатися вкладом, внесеним нею на своє ім'я (грошовими коштами на рахунку).
 
  2. Неповнолітня особа вчиняє інші правочини за згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальників.
 
  На вчинення неповнолітньою особою правочину щодо транспортних засобів або нерухомого майна повинна бути письмова нотаріально посвідчена згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника і дозвіл органу опіки та піклування.
 
  3. Неповнолітня особа може розпоряджатися грошовими коштами, що внесені повністю або частково іншими особами у фінансову установу на її ім'я, за згодою органу опіки та піклування та батьків (усиновлювачів) або піклувальника.

   4. Згода на вчинення неповнолітньою особою правочину має бути одержана від батьків (усиновлювачів) або піклувальника та органу опіки та піклування.

   5. За наявності достатніх підстав суд за заявою батьків (усиновлювачів), піклувальника, органу опіки та піклування може
обмежити право неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією чи іншими доходами або позбавити її цього права.
 
  Суд скасовує своє рішення про обмеження або позбавлення цього права, якщо відпали обставини, які були підставою для його прийняття.
 
  6. Порядок обмеження цивільної дієздатності неповнолітньої особи встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.

Стаття 71. Правочини, які вчиняються з дозволу органу опіки та піклування
 
  1. Опікун не має права без дозволу органу опіки та піклування:
 
  1) відмовитися від майнових прав підопічного;
 
  2) видавати письмові зобов'язання від імені підопічного;
 
  3) укладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, в тому числі договори щодо поділу або обміну житлового будинку, квартири;
 
  4) укладати договори щодо іншого цінного майна.
 
  2. Піклувальник має право дати згоду на вчинення правочинів, передбачених частиною першою цієї статті, лише з дозволу органу опіки та піклування".


Ответ дан по состоянию законодательства на день ответа.

Законодательство (кодексы, законы и т.д.) можно найти на сайте Верховной Рады Украины



Ответ добавлен: 30 Июня 2009
Использование материалов сайта разрешается только при наличии гиперссылки на www.todorov.od.ua
Юридические услуги. Одесса. Адвокат Дмитрий Тодоров Мы в Google+ © 2007 - 2016


Хостинг от uWeb